Liigu põhisisu juurde
EveMir 
Virtual Smart Accounting 
  • Avaleht
  • Blogi
  • Teenused
    • Virtuaalassistendi/assistendi teenus
    • Fiantsjuhtimine ja raamatupidamine
    • Finants- ja maksualane nõustamine
    • Korteriühistute raamatupidamine ja haldus
    • Ettevõtte asutamine ja ärianalüütika
    • Projektide kirjutamine ja juhtimine
    • Revideerimine
  • Meist
  • Kontakt

DIVIDENDID

30 okt , 2024, Ei ole kommentaare

Dividend on omanikutulu, mida makstakse omanikele kasumist. Dividende saab maksta nii füüsilisele isikule kui ka juriidilisele isikule. Dividendide tava maskumäär 2024. aastal on 20/80. ning madalam maksumäära 14/86. Madalamat maksumäära dividendide väljamaksmisel saab kasutada regulaarselt makstavatele dividendidele. Regulaarselt makstavad dividendid on dividendid, mida makstakse iga aasta või vähemalt üle kahe aasta. Sellisel juhul tekib õigus eelnenud kolme aasta keskmise maksustatud dividendisumma ulatuses maksta dividende 14% tulumaksumääraga. Samas on väga oluline meeles pidada, et juhul kui madalama maksumääraga dividende jaotatakse füüsilistest isikutest osanikele, lisandub sellele ka 7% tulumaksu, mis peetakse kinni füüsilise isiku tulult. Erandina saab välja tuua, et maksulepingute alusel osade jurisdiktsioonide residentidele kohaldub kas madalam 5% tulumaksumäär või maksuvabastus.

Kui dividendid makstakse välja ettevõttele, mitte juriidilisele isikule, ning ettevõtte osalus on üle 10%, siis sellel ettevõttel on õigus dividendid edasi kanda füüsilisele isikule maksuvabalt. Kui aga on kasutatud madalamat maksumäära, siis füüsiline isik on kohustatud tasuma 7% tulumaksu.

Kui aga selgub, et Eesti ettevõtte osalus dividendi maksvas äriühingus nii Eestis või välismaal on väiksem kui 10%, siis õigust dividende maksuvabalt edasi jaotada ei ole. Küll aga tekib Eesti ettevõttel õigus dividendi edasijaotamisel välisriigis tasutud tulumaksu enda tasutavast tulumaksust maha arvata.


KAS SA TEAD, KES ON VIRTUAALASSISTENT?

30 okt , 2024, Ei ole kommentaare
Virtuaalassistent on isik, kes töötab kaugtööd tehes, et aidata klientidel hallata oma igapäevaseid ülesandeid ja vastutada paljude administratiivsete, organisatoorsete ja loominguliste tööülesannete eest. On olemas ka tehisintellekti phised assistendid nagu näiteks Alexa, Google assistant, Siri, Cortana, kuid reaalne inimene pakub virtuaalassistendina rohkem isikupärastatud ja kontekstist teadlikku teenust, mis sobib hästi ettevõtetele, vabakutselistele ja juhtidele. Virtuaalassistenti võib nimetada ka inimeseks, kes pakub näiteks assistendi-, juhiabi-, sekretäri- või muud asjaajamisteenust kaugtääna enda valitud asukohas.

Virtuaalassistendi tööülesanded on näiteks:

1. Kalendri ja ajaplaneerimine – koosolekute ja sündmuste ajastamine vastvalt tööandja soovidele, ajakavade koostamine ja meeldetuletuste seadmine. 

2. E-kirjade ja dokumentide haldamine – postkasti korrashoid, tähtsate e-kirjade sorteerimine ja vastamine ning digiprügi vähendamine. 

3. Klienditugi ja suhtlemine – klientide ja koostööpartneritega suhtlemine e-kirja, telefoni või sõnumside kaudu. 

4. Andmesisestus ja aruandlus – andmete kogumine, sisestamine ja analüüsimine ning aruannete koostamine. 

5. Sotsiaalmeedia haldamine – sotsiaalmeediakontode haldamine, postituste koostamine ja postitamine ning veebilehe jälgijatega suhtlemine. 

6. Reiside ja kohtumiste korraldamine – reisiplaanide koostamine algusest-lõpuni, transpordi ja majutuse broneerimine kohtumisteks, kliendikohtmiste korraldamine.

7. Raamatupidamisabi – arvete haldamine, kulude jälgimine ja eelarvete koostamine. 

8. Uurimistööd ja turuanalüüs – kergemat sorti uuringute läbiviimine ja turundusandmete analüüs. Virtuaalassistent töötab tavaliselt vabakutselisena või teenusepakkujana ning saab suhelda klientidega erinevate kanalite kaudu, sealhulgas e-posti, telefoni ja videokoosolekute vahendusel. Tänu sellele, et virtuaalassistendi aeg on paindlik, siis on selline teenus muutunud populaarseks väikestes ettevõtetes ja startup’ides, kus pole alati täiskohaga tugipersonali, kuid on siiski vaja abi igapäevatoimingutes.


Kui tundisd, et oled huvitatud, siis võta juba täna meiega ühendust!

Mirle Lembinen, +372 56898309, [email protected].

AUTOMAKS

8 okt , 2024, Ei ole kommentaare
Nüüd on selge, et kõigile kõneainet pakkunud automaks jõustub  1. jaanuarist 2025. aastal. Automaksu peavad hakkama maksma isikud või ettevõtted, kes on kantud liiklusregistrisse sõiduki omanikuna. Kui sõidukit kasutatakse vastutava kasutuskorra alusel (nt liisingulepingu alusel), maksab automaksu auto vastutav kasutaja. Automaks on sõidukipõhine, see tähendab, et maksu tuleb maksta iga omatud sõiduki eest. Automaks hakkab koosnema kahest erinevast maksust. 

Üheks maksusk on registreerimismaks, mida tuleb tasuda, kui auto registreeritakse esmakordselt Eestis ja/või sõiduki esimesel omanikuvahetusel pärast automaksu jõustumist 2025a jaanuaris. Tasu maksab uus omanik, et registrisse kandja nin raha tuleb tasuda enne liiklusregistri kannet. Automaks kohaldub M1 ja M1G; N1 ja N1G kategooria sõidukitele

Teiseks maksuks on aastane automaks. Automaksu tasub 1. jaanuari seisuga omanik või vastutav kasutaja. Maks kohaldub kõigile liiklusregistrisse kantud sõidukitele sõltumata nende kasutamisest ehk isegi autodel, mis on mõeldud ainult töösõitudeks. Automaksu tasutakse 2 korda aastas, esimene makse tuleb teha 15. juuniks ja teine makse 15. detsembriks maksuteate alusel, arvestus on jooksva aasta eest. Maks kohaldub M1 ja M1G; N1 ja N1G; jt kategooria mootorsõiduki omanik või vastutav kasutaja.

Allikas: Mootorsõidukimaksu seadus


MILLIST ETTEVÕTLUSVORMI VALIDA?

7 okt , 2024, Ei ole kommentaare

Kas Sa tead, milline ettevõtlusvorm just Sulle kõige paremini sobiks? Selleks, et leida endale parim ettevõtlusvorm, tuleks esmalt mõista, kuidas ettevõtlusvormid üksteisest erinevad.

Eestis kõige levinumad vormid on osaühing (OÜ) ja aktsiaselts (AS). OÜ-d eelistab suurem osa ettevõtjatest, sest sellel on väiksem stardikapitali nõue. Kõik ettevõtlusvormid registreeritakse Äriregistris. 

Allpool on toodud Eestis kasutatavad ettevõtlusvormid:


Füüsilisest isikust ettevõtja (FIE)

- Eraisik, kes teenib ise endale sissetulekut ja ei tööta mõnele teisele ettevõttele või ei ole selle juht. FIE vastutab kohustuste eest täielikult oma varaga. Algkapital FIE-l puudub.


Osaühing (OÜ)

- Äriühing, mille osakapital on määratud asutamislepinguga. Kõige sobilikum mikro-, väike- või keskmise suurusega ettevõtte loomiseks. Algkapital puudub. 


Aktsiaselts (AS)

- Äriühing, kus ettevõtte kapital on eraldi osanike kapitalist. AS tuleb registreerida juriidiliselt notari kaudu. Algkapital AS-i asutamisel on alates 25 000 euro-st. Osanik ei vastuta isiklikult kohustuste eest. 


Täisühing (TÜ)

- Äriühing, mille osanikuks on füüsiline või juriidiline isik, aga mitte riik või kohalik omavalitsus. TÜ-l on vähemalt kaks osanikku, kes vastutavad võrdselt ühingu kohustuste eest oma varaga. Sissemakse suurus määratakse ühingulepinguga.


Usaldusühing (UÜ)

- Äriühing, milles kaks või enam isikut tegutsevad ühise ärinime all. Osanikuks ei saa olla riik või kohalik omavalitsus. Üks osanikest vastutab täielikult kogu oma varaga ja teine sissemakse ulatuses. Sissemakse suurus määratakse ühingulepinguga


Tulundusühistu (TÜ)

- Äriühing, mille eesmärk on ühise majandustegevuse kaudu toetada ja soodustada oma liikmete majanduslikke huve. Algkapital ühistu alustamiseks on 2500 eurot. Osanik ei vastuta ise ühistu kohustuste eest, kui pole kokkulepitud teisiti.


Mittetulundusühing (MTÜ)

- Vabatahtlik ühendus, mille eesmärk pole majandustegevuse kaudu tulu saamine. Tegutsetakse avalikkuse huvisid silmas pidades. MTÜ-l peab olema vähemalt kaks liiget, kelle kohustused määratakse põhikirjaga.

Kui lugesid teksti läbi on Sulle tõenäoliselt selge, milline ettevõtlusvorm just Sulle kõige paremini sobib. Meie poolne soovitus on osaühing.

Allikas: Wikipedia


FÜÜSILISE ISKU TULU

6 okt , 2024, Ei ole kommentaare

2024 aastal toimus muudatus füüsilise isiku tulu mahaarvamistes.

Alates 01.01.2024 kadus ära õigus oma maksustatavast tulust maha arvata järgnevaid tulusid:

  • täiendavat maksuvaba tulu laste eest,
  • täiendavat maksuvaba tulu abikaasa eest ning
  • eluasemelaenu intresse.

See tähendab füüsilise isiku tuludeklaratsioonis, mis esitatakse 2025. aastal 2024. aasta eest, ei ole õigus enam mahaarvamisi teha.:

Alles jääb õigus oma maksustatavast tulust maha arvata järgnevaid kulutusi:

  • koolituskulusid 
  • annetusi kuni 1200€, kuid mitte rohkem kui 50% ulatuses Eestis maksustavast tulust
  • täiendava kogumispensioni III samba sissemaksed, kuni 15% ulatusest maksustavast tulust, kuid mitte rohkem kui 6000€ aastas.

Allikas: e-MTA

TÖÖTAMISE REGISTREERIMINE

5 okt , 2024, Ei ole kommentaare
Kui uus töötaja asub tööle, tuleb uus töötaja registreerida töötamise registris. Töö tegemise alustamine tuleb registreerida hiljemalt tööd tegeva isiku tööle asumise hetkeks. Erandina tuleb välja tuua, et  7–12.aastase lapse töötamine tuleb registreerida töötamise registris kümme tööpäeva enne lapse tööle asumist. 

Töötamise registrisse tuleb registreerida järgnevad andmed:

  • isikukood
  • kui isikukood puudub, siis tuleb lisada ees- ja perekonnanimi ning sünniaeg
  • töötamise alustamise kuupäev
  • töölepingu alusel töötaja tööle asumise kuupäev
  • võlaõigusliku lepingu korral lepingu jõustumise kuupäev
  • avalikus teenistuses ametikohale asumise kuupäev
  • töötamise liik
  • tööaja määr
  • töötaja ametinimetus
  • töökoha aadress


Allikas: e-MTA

TSD

5 okt , 2024, Ei ole kommentaare
Tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni ja töötuskindlustusmakse deklaratsiooni, vorm TSD, esitatakse iga kuu 10. kuupäevaks. Deklaratsioon koosneb põhivormist ja lisadest. Deklaratsiooni peavad esitama kõik ettevõtted, kellel on ettevõttes töötajad.


Allikas: e-MTA

KMD

5 okt , 2024, Ei ole kommentaare
Käibemaksudeklaratsiooni peavad esitama kõik ettevõtted, kes on käibemaksukohustuslased. Käibemaksuga maksustamise periood on üks kalendrikuu. Nii käibedeklaratsiooni kui ühendusesisese käibe aruande esitamise tähtaeg on maksustamisperioodile järgneva kuu 20. kuupäev. Kui 20. kuupäev jääb nädalavahetusse, siis käibemaksudeklaratsiooni esitamise kuupäev on lähim esmaspäev või pühadele, siis esitamise kuupäev on pühadele järgnev tööpäev. Käibedeklaratsiooni ja ühendusesisese käibe aruannet saab esitada e-teenuste keskkonnas e-MTA. Andmeid saab sisestada käsitsi või laadides XML- või CSV-formaadis faili e-MTA keskkonda.


Allikas: e-MTA

TULUMAKSUMÄÄRA TÕUS 2025. AASTAL

4 okt , 2024, Ei ole kommentaare

Alates 01.01.2025 hakkab kehtima uus tulumaksumäär. Uus tulumaksumäär on 22%, senise 20% asemel. Tõuseb ka juriidilise isiku tulumaksumäär 22/78, senise 20/80 asemel ning ka krediidiasutuste tulumaksu avansilise makse määr 18%, senise 14% asemel.

Väga oluline on ära märkida, et kaob ära dividendi madalam maksumäär 14/86 ning füüsilisele isikule makstud dividendilt kinnipidamisele kuuluv tulumaks 7%. Seega 2025. aastast maksustatakse dividend üksnes maksumääraga 22/78. tegemist on väga olulise muudatusega, mis mõjutab väga paljusid ettevõtjaid.

Allikad: e-MTA, Tulumaksuseadus


Hiljutised postitused

  • DIVIDENDID
    30 okt , 2024
  • KAS SA TEAD, KES ON VIRTUAALASSISTENT?
    30 okt , 2024
  • AUTOMAKS
    8 okt , 2024
  • MILLIST ETTEVÕTLUSVORMI VALIDA?
    7 okt , 2024
  • FÜÜSILISE ISKU TULU
    6 okt , 2024
  • TÖÖTAMISE REGISTREERIMINE
    5 okt , 2024
  • TSD
    5 okt , 2024


Copyright © 2024 EveMir OÜ          Reg.nr. 16971042        Privaatsuspoliitika